Top

 Krajowy rejestr operacji bariatrycznych to projekt rozwijany pod egidą Sekcji Chirurgii Metabolicznej TChP który ma za zadanie zintegrować i usprawnić zbieranie danych na temat chirurgicznego leczenia otyłości w Polsce. W chwili obecnej brak takiego systemu jest powszechnie uważany za najważniejszy czynnik hamujący rozwój bariatrii w naszym powstającym z kolan kraju.

Celem tego projektu ma być w pierwszym rzędzie poprawa jakości opieki nad pacjentami bariatrycznymi, porównanie standardów (bądź ich braku) oraz monitorowanie zarówno aktualnej praktyki jak i wyników leczenia oraz powikłań. Oczywiście są też pewne niedogodności z tym związane, bowiem uzyskane w ten sposób twarde dane w brutalny sposób zweryfikują nasze wyobrażenia oraz złudzenia, jakie do tej pory mogliśmy snuć niemal bezkarnie .

Prace prowadzone nad implementacją rejestru zbliżają się powoli do szczęśliwego końca. Rejestr przygotowywany w kooperacji z firmą Dendrite Clinical System Ltd opiera się w głównej mierze na bazach danych już pracujących dla brytyjskiego NHS oraz IFSO Global Registry. Co najważniejsze współpraca z firmą Dendrite gwarantuje pełną zgodność gromadzonych przez nas wrażliwych danych z dyrektywą RODO i całkowitą anonimizację naszych pacjentów.

W pierwszym etapie uczestnictwo w rejestrze będzie dobrowolne, co nie oznacza że pozbawione korzyści dla zaangażowanych ośrodków. Działająca przy rejestrze Rada Naukowa ma publikować coroczne raporty opisujące zarówno całokształt opieki bariatrycznej w kraju (ogólnodostępne), jak i udział w niej poszczególnych ośrodków i operatorów (do wyłącznej wiadomości samych zainteresowanych). Rada Naukowa również, jako dysponent zebranym danych, będzie koordynować przygotowywanie publikacji naukowych. Publikacji które dla aktywnie uczestniczących w rejestrze będą doskonałą okazją do powiększenia swego dorobku naukowego.

Docelowo uczestnictwo w rejestrze ma być obligatoryjne dla wszystkich zajmujących się chirurgicznym leczeniem otyłości finansowanym przez NFZ (choć wymaga to jeszcze działań na poziomie legislacyjnym).

Obecnie trwają prace nad dostosowaniem rejestru do polskich warunków i preferencji. Zapraszamy w tym miejscu wszystkich którzy chcą mieć wpływ na ostateczny kształt naszego projektu do współpracy. Chętnych prosimy o kontakt mailowy z koordynatorem Michałem Orłowskim Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Wersja demonstracyjna wersji angielskojęzycznej dostępna jest pod adresem:

http://rs2.e-dendrite.com/csp/nbsrv2/frontpages/index.html (wymagana rejestracja).

KONTAKT

Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej
Gastrologicznej i Onkologicznej CM UMK w Toruniu
ul. św. Józefa 53-59, 87-100 Toruń

    00 00 00 000

    jacky2@wp.pl